Kommentaarides küsis keegi, et mis varustuse talviseks matkaks kaasa võtsin. Mõtlesin selle sissekande nagunii teha, nii et siin siis kogenud matkaja ehk 1x metsas käinud spetsialisti nõuanded:
Kuidas ette valmistuda?
- jälgida ilmateadet, eriti õhutemperatuuri ja tuult ja mitte alustada talimatkamisega, kui õhutemperatuur on näiteks -20. eks see meie -17 oli ka pigem piiripealne.
- mõelda läbi söögikorrad ja mitu korda päevas teha sooja toitu. Mõistlik on vastavalt päevade arvule kaaslastega söögikorrad ära jagada, et üks teeb näiteks lõuna-, teine õhtu ja kolmas järgmise päeva lõunasöögi.
- mõelda läbi riietus - hankida soe pesu (kui pole), soe jope jne.
- valida läbimiseks rada, telkimisplats jne. Mõelda välja loogiline läbitav kilomeetrite arv.
- end vaimselt ette valmistada, et tulebki ohtralt ebamugavustunnet, teatud hetkedel ongi väga külm, tüdimus jne.
- mõelda välja varuvariandid: kui ei jõua telkimisplatsile, kui ei õnnestu ööbimine jms.
Mida võtta kaasa?
- võimalikult korralik matkakott, sättides see õigesti puusadele toetuma, mitte kuskile õlgadele vajutama, nii et poole tunniga enam käia ei jaksa.
- magamistarbed: temperatuurile vastav magamiskott (EI piisa suvalisest, kus mingid miinused peal on, vaid "comfort" tsoon peab kindlasti olema vastav öö temperatuurile). Ja alumiiniumkihiga kaetud matkamatt. Kuna mu laenatud magamiskott mitte nii madalale temperatuurile mõeldud oli, võtsin kaasa ka tavalise hiinaka magamiskoti, et see esimese sisse panna, ning kasuks tuli ka fliistekk (üsna kerge, kokkupakitult ei võta palju ruumi, aga hoiab sooja). Matte oli mul ka kaks.
- magamis- ja varuriided. Matkariietega üldiselt ei peaks magama minema, kui just ära külmuda ei taha, kuna neis on natuke niiskust sees. Veidi rohkem võiks sooje riideid kaasas olla küll, kui seljas on. Eriti sokke ja kindaid võiks olla varuga. puuvillaseid riideid ei ole samuti mõtet ei selga panna ega kaasa võtta, need on niiskusekogujad ja nii oled kindla peale külmumisele määratud.
- vesi. Kuna talvel vesi külmub, ei ole üleliia suurt kogust mõtet vedadagi. Kui matk toimub järve ligidal, või veel parem - kui telkimisplats on järve ligidal, võtta pigem kaasa... (järgmine punkt).
- kirves. Väike kirves siis. kulus ära vähemalt kolmeks otstarbeks - jää raiumiseks, et keetmise teel teevett saada, kuuseokste raiumiseks (kuuse kõige alumised oksad, mis nagunii laasuvad), suuremate halgude küljest pilbaste saamiseks.
- termos teega ja jaoks. Ei sobi suvaline termostass, mis sooja ei hoia.
- toit ja toidunõud.
- priimus ja katelok. Priimust meil vaja ei läinud, sest kujunes nii, et lõkkeplatsil veetsime nii palju aega, et saime lõkkega hakkama, aga igal juhul peaks see talimatkal igaks juhuks kaasas olema.
- tule alustamise tarbed. Tikud, süüteklotsid, küünlajäägid, natuke paberit jms, vastavalt, mis olemas on. Lisaks tikkudele võiks midagi süütamiseks siiski olla. Tikutoosid võiks igaks juhuks olla kilekottidesse ja mitmesse erinevasse kohta pakitud, kuna Eestis tulekivi pole, kust sädet välja lüüa, kui tikke pole või need märjad on.
- telefon + varutelefon. külmas ei tasu loota, et ah, kasutan kogu aeg GPS-i, kui vaja jne. Telefoni tuleb kasutada nii vähe kui võimalik, ja seda kogu aeg lennurežiimil hoida. Parem on, kui telefone on rohkem, kui häda käes peaks olema.
- pealamp. Pimedas hädavajalik, soovitatavalt varupatareidega. Meil oli lisaks õueküünal lõkkest eemal valguse saamiseks.
MITTE võtta kaasa:
- telk - seda on esiteks raske pakkida, mingit sooja see hoia, tekib kondensvesi, külmas raske kui mitte võimatu kokku panna ja lahti võtta. Pigem mingi kuusealune leida ja natuke googeldamiseks aega võtta ja uurida, kuidas tuulevarju tekitada.
- suvalised läbimõtlemata (varu)riided, millest kasu pole.
Kuidas pakkida?
- suured asjad alla, mida matkateekonnal vaja ei lähe, ja tee peal vaja olev pealepoole.
- VESI ja külmuvad toiduained kindlasti kuskile asjade vahele ja sisse. Talvel pole mingit mõtet panna veepudelit näiteks seljakoti joogipudeli-taskusse.
- telefon, digikas jms akut kasutavad vahendid põue ehk jope sisetaskusse. Esiteks nii nad üleüldse töötavad ja teiseks saab aku ühe sekundi asemel alles kolme sekundiga tühjaks. Kui soov midagi süüa on, siis see ka enne põue soojenema. Soovituslikult võiks iga asi olla eraldi sisetaskus, et ei peaks mitme asja vahelt sahmima, kui koti sangad ja rihmad niigi natuke ette jäävad ja käed külmunud on.
Mis toitu on mõistlik kaasa võtta?
- arvestada tuleb, et kõik külmub. Pole erilist mõtet vedada määrdejuustu, pestot vms vedelat kraami vahepealseks söömiseks. Sooja toidu jaoks kasutamiseks võib isegi vedada, kui tegemist on pakendiga, kust seda külmunud tükki välja koukida saab. Esimeseks päevaks võib ka veidi vedelemaid asju võtta, kui need hoolikalt riiete vahele ära pakkida.
- külmas kulub kehal rohkem energiat ja liikudes nagunii palju, seega pigem võtta rohkem süüa kaasa kui tavaliselt harjumus süüa on.
- toit peaks olema kaalult võimalikult kerge. Juba seepärast ei ole mõtet vedada vedelaid asju. noh, ma võtsin sushit ja sojakastet kaasa.. Seda tegelikult küll eelkõige rongis söömiseks.
- kiirelt tehtav toit. Kes selliseid asju sööb, siis kiirnuudlid, pakisupid. Või mõni lihtsa retseptiga supi materjal, nagu mu uus lemmik: punased läätsed, tomatipüree, oliivid, sulatatud juust. Seda suppi tegin ise küll alles pärast matka, kuna meie oma jäi oodatust lühemaks. See-eest tegin seda kolm korda, sest tegemist on nii hea supiga.
- igasugused magusad snäkid, mida kiirelt süüa saab.
Kuidas hoida sooja (-15 näitel)?
- alla soe pesu ehk n-ö suusapesu (mina kasutasin kahte korraga). Kui ka muul ajal rohkem õues olla või talvist matka korduvalt teha, tasuks osta ka võrkpesu.
- sooja(de) pesu(de) peale võimalusel vahekiht (mul oli vist üks kampsun jope all) ja peale tuulekindel ja soe kiht. Nii jalgade kui ülakeha osas.
- kaela torusall, kõige mõistlikum on see mütsi all täitsa pähe tõmmata nagu Mashal. Aga kui on hea müts, piisab ka ainult kaelast.
- riiete vahel peab olema õhuruumi. kui kogu komplekt tihedalt vastu keha on, siis kuigi hästi see sooja ei hoia.
- paksu lumega võiks olla ka spetsiaalsed säärised.
- korralikud kindad on olulised. mul endal olid sõrmikud + head villased kindad ja soe oli siiski pidevalt liikudes. mis viibki järgmise punktini:
- pidev liikumine. sooja hoidmisel äärmiselt oluline. isegi kõige olulisem.
- enne magamist teha väike magamamineku-eelne võimlemine.
- magades korralik 40 cm kuuseokste kiht alla, mis õhuvahet hoiaks.
- matid alla, alumiinium allpool.
- magamiseks kuumaveepudel kaissu.
- kui on raha jalaga segada, siis tasub magamiseks osta kaasa ThermoPadi (või ka Only Hot jms) käesoojendajad, mis hoiavad kinnaste sisse panduna terve öö sooja. Need on olemas ka jalgadele. Tegelikult need kuigi kallid ei olegi ja ise proovisin käte omad järele, kuna need kingiks sain - vägagi asjalikud! Isegi naljakas oli nii öösel ärgata, et kogu keha on pigem jahe, aga käed kuumad. Minu põhiküsimus on nende ühekordsete puhul keskkonnasõbralikkus - et korraks kasutada ja siis ära visata. Samas koostiselt seal suurt keemiat ei tundugi olevat, seega mõni spetsialist võiks hinnangu anda. On olemas ka samalaadseid korduskasutatavaid geelpadja-tüüpi kätesoojendajaid, mis mul üks ka olemas oli, aga ma ei saanud seda proovida, sest see vedelik külmus enne ära. ja ka uuesti "lahti sulatades" ei õnnestunud mul seda proovida, sest see külmus uuesti enne ära.
- levib igasuguseid nippe veel, mis väidetavalt sooja hoida aitavad, näiteks rasvase toidu söömine enne magamaminekut. Tasub googeldada. On ka teooria, et enne magamajäämist tasub magamiskotis olles veel midagi magusat süüa, üks mu kaasmatkaja näiteks proovis seda varianti.
NB! võib jääda mulje, et jube palju spetsvahendeid on vaja, aga nagu oma matka-sissekandes ütlesin, minu isiklik varandus oli see sisemine magamiskott, ülejäänud asjad olid laenatud (matkakott, magamiskott, kaks matti, jope, müts magamiseks, varukindad, kauss, tass, termostass, varutelefon jms) või kaasmatkajal kaasas.
Kui vähegi jaksu ja viitsimist on, tasub ka Googlest või mõnelt kogenud matkajalt enne eelteadmisi hankida või mõnd raamatut sirvida (mul endal on näiteks "Toimetulek looduses"), sest mõned pisiasjad on sellised, mille peale ise kohe ei tule, aga mis osutuvad talvematka õnnestumise juures väga oluliseks. Näiteks seesamune et natukenegi niiskete riietega magama minna ei tohi ning et sokid peab kindlasti ära vahetama.
Igal juhul, kui keegi mõne nipi sai, siis edu talle matkale! Ise kavatsen ka meeldetuletuseks sissekande üle lugeda, kui järgmisele matkale lähen.
Igal juhul, kui keegi mõne nipi sai, siis edu talle matkale! Ise kavatsen ka meeldetuletuseks sissekande üle lugeda, kui järgmisele matkale lähen.

3 comments:
Oo, väga suurepärane nimekiri! Ainult kaks mõtet:
1) ehkki magamiseks on tõesti parem kui on olemas eraldi riided, võib paljudele hommikul külmade riiete selga ajamine ületamatu ettevõtmine tunduda. Hea matkapesu kuivab seljas olles mõnusalt ära ja jääkoorikut ei tohiks magamiskotis tekkida. Samas, ma nii külmades oludes telkinud ei ole, seega võib-olla ma eksin...
2) lisaks tikkudele tasub endale muretseda n-ö tulepulk ehk matkapoodides müügil olev metalljubin, millega sädemeid tekitada saab. Tikud märjaks saades ei toimi, seda pulka ei sega ükski ilm. Ise kasutame ehkki tikud on ka ellujäämispakis olemas (igaks sajaks juhuks).
Tänud!
Kui matkapesu on seljas täiesti kuiv, siis ei ole tõepoolest vaja vahetada. Mina ka ei vahetanud, panin vaid teise kihi peale. Samas ei saa kõndimistempot, soojasaamise-liikumisvajadust, täpselt parajat riietuse paksust jms ette ennustada, kui olla päris algaja, mistõttu võibki juhtumisi üleliia higistada ja parem on, kui need vahetusriided siiski olemas on. See riietumine oli raske jah, aga lõkke ääres olek mõne miinuskraadi siiski vähemaks võttis või vähemalt andis tunde, et on veidi soojem :). Enne riidevahetust oleks ilmselt ka mõistlik natuke võimelda ja sooja saada (aga mitte higistamiseni), ilmselt ka ise seda tegin või püüdsin teha.
Tulepulk on hea asi jah, aga sel juhul peab ka olema vist midagi spetsiaalsemat, mida sellega süüdata saab? Eks tikud sai jah mitmes kohas ja kilekotis hoitud, seda ma vist sissekandes ei maininud, aga oleks pidanud. Tulepulka mul endal lihtsalt polnud ja üldiselt 0-rahaga elava inimesena ei mõelnud lisavarustuse ostmise peale, ideaalis ta oleks mul olemas ja kaasas küll :).
Priimuse süütamine on tulepulgaga väga mugav, lõkke puhul tahab veidike harjutamist, aga üldiselt oleme senini hakkama saanud. Või noh, olgu, mina isiklikult lõket süüdanud pole, aga meespool küll. Maksab ta, saadan, küll mõned rahad, aga kestab muidugi kaua ka. Jõuluvana 2016. aasta nimekirja ;)
Post a Comment